Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Stosowana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że osiągać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wzbudzenia u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych od siebie źródłach. Kwestia jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić ciągną się krajowi eksperci w danych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Przystępujemy do sytuacje bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co wydawać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w trybie „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to szczególnie znany lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez dużą grupę pacjentów. Od wielu lat wyraża się o tej podstawie jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a dlatego nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Rozlicza się, iż w Polsce prosi ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest teraz najdelikatniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale także często przy leczeniu cukrzycy typu I. Od paru lat leki z ostatnią podstawą czynną są swoisty renesans. Odkryto bo jej wielkie właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych informacji dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji także w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi dużo ryzykowny dla wątroby. Posiada oraz działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z znajomych źródeł wskazuje, że części w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem nazywa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się ale za mało lat okazać, że dobrzy na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co bardzo

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że czas na oficjalne przykłady będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba przystąpić do sytuacje poważnie, zarazem choć nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do własnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od przekazanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co bardzo. Możliwe jest przestawianie pacjentów na drugie leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z zasady mniej dostępne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje chociaż w nauki. W pracy aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od działania z dnia na dobę. Poprawienie ich na inne produkty lecznicze zapewne być smutne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z rynku europejskiego – co stanowi jak najbardziej prawdopodobne – zapewne być przedmiotem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments