Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Aktulności Kołobrzeg z Kołobrzegu

Ponad 300 tysięcy złotych zalegają miastu właściciele zagranicznych aut parkujący w strefach płatnego parkowania. Czy możliwa jest pomocna ściągalność takich mandatów? – Analizujemy różne rozwiązania, m.in. ofertę kancelarii prawnej – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik magistratu.

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Przypominamy; temat wywołała Agnieszka Trafas, radna Nowego Kołobrzegu, która dostarczyła do gór miasta zapytanie w ostatniej propozycji. Dane w odpowiedzi na interpelację radnej możliwości są zatrważające; od 2015 roku 5400 kierowców zagranicznych aut nie opłaciło kar za postój bez biletu w strefach płatnego parkowania. Suma mandatów to teraz ponad 300 tysięcy złotych, które absolutnie nie przybędą do miejskiej kasy.

Temat poruszali też radni Rady Miasta, m.in. Krzysztof Plewko z PiS-u, który mówił, że wskazane jest uszczelnienie systemu ściągalności takich opłat.

Problem z tą sprawą ma aczkolwiek nie tylko Kołobrzeg. Portal Samorządowy wprost nazywa ściągalność mandatów z właścicieli zagranicznych aut „chorobą” i podkreśla, że w jednym Szczecinie dług z wózków na zagranicznych tablicach wynosi około 4 miliony złotych.

Jak mówi: „razem z dyrektywą Parlamentu Europejskiego funkcjonuje możliwość transgranicznej wymiany danej o przestępstwach lub wykroczeniach w stylu drogowym, nie tworzy ona jednak mandatów za parkowanie w płatnych strefach parkowania”.

Samorządy są więc problem m.in. z ustaleniem właściciela pojazdu, jaki nie uiścił zapłaty za postój w płatnej strefie.

Kołobrzeski magistrat szuka rozwiązania obecnej sytuacji. – Element jest niemożliwy, dlatego poprosiliśmy o możliwość i radę zewnętrzną kancelarię prawną, która zabiera się m.in. takimi potrzebami – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta.
Spotkanie z prawnikami ma odbyć się w nowym tygodniu. O jego zyskach będziemy Was informować.

 

zobacz również wydarzenia Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments