Turystyka - szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

Turystyka Police

Prasówki

W obecnych dwóch dekadach wyraźnie zmieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się wiele dużo zwolenników turystyki aktywnej, którzy odwiedzają miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal bawią się wielkim powodzeniem, ale wynika to i jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy przynajmniej na Suwalszczyźnie lub w okolicach Mrągowa. Wzrosła też ilość osób poszukujących mniej atrakcyjnych osobliwości, ukrytych w dalszych zakątkach Polski.

Turystyka Borne Sulinowo

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców szlaku było przeprowadzenie go nieco zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedno otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze uważają się również interesujące zabytki.

Szlak wynosi około 1800 km i uruchamia się w Elblągu. Wiedzie wtedy na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i popularnymi mostami w Stańczykach.

Dalej są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Społeczny i piękne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Przychodząc do Białegostoku jedna spośród jego nitek występuje w charakterze Łomży. Bardzo na linii przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Borne Sulinowo

Co kilkadziesiąt kilometrów na szlaku Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie tylko wzdłuż granicy

Nie tylko wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Nierzadko są toż po prostu granice województw, gdzie nie znajdziemy na ogół wielkich miast. Przypadkami potrafi być Wielkopolska i Łódzkie.

Jeszcze do pomieszczeń mniej zatłoczonych, tylko za to niezwykle malowniczych zaliczyć można Kaszuby i okolice północnej Odry.

Część spośród nas wyróżniając się w góry ma na pamięci Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o moc bardziej efektowne są Sudety. Bieszczady oraz nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez pełen rok oczekują na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych domów na Torze Orlich Gniazd, wybierający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co kilka kilkanaście, choć w Rodzice lub Pilicy.

Turystyka Borne Sulinowo

Warto jednak tworzyć na pomocy powiedzenie, że „pod latarnią jest stale najciemniej” i wybrać się czasem w przestrzenie wielkich metropolii. Tam jeszcze mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Borne Sulinowo

Zapraszamy do odwiedzin serwisu skupiającego się inwestowaniem w podłogę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments